blog

Výkopové práce během roku. Kdy je na ně nejlepší čas?

26.5.2021

Stavba rodinného domu je nyní aktuální u nejednoho Čecha. Zatímco někdo už má položeny základy a buduje střechu, jiný teprve začíná s demolicí a s výkopovými pracemi. Co většinu budoucích majitelů velmi stresuje je počasí, které se nyní mění jako na běžícím pásu. V jednu chvilku nás hřeje sluníčko do zad, v druhém okamžiku nás sužují deště a bouřky, ne-li takřka zimní teploty. Pojďme si prozradit, kdy se člověk může do zemních prací pustit a kdy je naopak na zednické práce příliš brzy.

I v zimě to jde

V hlavách většiny lidí koluje jeden mýtus, a sice zednické práce není možné vykonávat během zimy. Zejména výkopové a zemní práce se musí nechat na teplejší měsíce, kdy půda nebude tak tuhá. Ve skutečnosti se můžete pustit do práce, i když republiku sužují teploty pohybující se sotva nad nulou. Je však třeba splnit jednu podmínku - teplota nesmí během čtyřiadvaceti hodin spadnout pod pět stupňů Celsia. Za dodržení této podmínky můžete bez přestání budovat základy budoucího příbytku.

Pokud by teplota klesla níž, neznamená to, že s prací budete muset až do jara počkat. Existují jistá opatření a technologie, díky nimž lze provádět zemní práce po celý rok.

Lze tedy konstatovat, že pryč jsou doby, kdy jsme byli závislí na ročním období. Stejně, jako se kráčí sedmimílovými kroky dopředu ve světě internetu, kráčí se stejným tempem i ve stavebnictví, kde se využívají stále novější a modernější vymoženosti.

Když kopete základy v zimě

Jestliže jste se rozhodli pro výkop základů během zimy, respektive v období od října do dubna, musíte si s výkopem a jeho vyplněním trošku pospíšit. Platí to v případě, že jste si zrovna vykopali bazén nebo ploty. Jestliže byste díry nevyplnily betonem nebo zdivem, ale nechali byste jámy v takovém stavu až do jara či léta, s výkopovými pracemi byste poté museli začít znovu. Výkop má totiž tendenci se sesunout a oprava by byla bohužel nevyhnutelná.

Zpět na stránku blog

na začátek stránky