blog

Bourání staveb není na denním pořádku. Kdy k tomu však přistupujeme?

16.1.2021

Demolice nebo dům raději rekonstruovat a obnovit? Taková otázka hýbe světem po celou dobu naší historie, ale i v současnosti. Nezabývají se jí ovšem jen historici umění při posuzování památek, ale i lidé, kteří chtějí vybudovat nový domov na místě, kde stojí budova v nefunkčním nebo esteticky nevhodném stavu.

Rozhodují finanční prostředky

Peníze jsou při plánování jedním z rozhodujících faktorů. Obecně většinou platí, že rekonstrukce vyžaduje mnohem větší finanční oběť, než demolice a stavba nového objektu. Vždy ovšem v takové chvíli postupujte opatrně a zeptejte se sami sebe, jakou má budova určená k demolici hodnotu.

Měla v historii významnou funkci? Doplňuje přirozeně okolní prostředí? Jsou zde použité neobvyklé techniky nebo luxusní materiály? Zvažte vždy každý aspekt, než se pro bourání rozhodnete.

Narušená statika

U domu je primární hlavně statika. Vždy proto začněte tím, že si zavoláte odborníka a necháte objekt posoudit. Někdy je konstrukce narušena tak vážně, že by se vám rekonstrukce nevyplatila a možná byste ji do budoucna litovali.

Budova může skrývat například vlhkost, nekvalitní materiály a mnoho dalších, které laik nemá šanci správně posoudit. Funkční dům musí stát na pevných základech a splňovat základní statická kritéria. Pokud je po této stránce v pořádku, vždy je možnost přistoupit k opravám.

Výhodný pozemek, ale nevhodná stavba

Budova musí být pro své majitele především funkční, jinak postrádá smysl. Pokud jste se zamilovali do příjemné lokality, ale při pohledu na dům máte pocit, že jej nedokážete využít, již jste si sami odpověděli. Místo náročných úprav celkového designu, kdy budete muset zvažovat různé ústupky, se vám více vyplatí, když si postavíte dům podle vlastních představ. Rozmístíte místnosti podle novodobých požadavků a nebudete v budoucnu řešit potíže s interiérem.

Zpět na stránku blog

na začátek stránky