blog

Pozor na nebezpečné materiály při demolici

14.4.2021

Nadešel správný čas a budete řešit bourací práce nemovitosti? Poradíme vám, jak probíhají demoliční práce, i jak naložit s jednotlivými materiály, které jste jako majitel nemovitosti povinen řádně odstranit.

Ještě, než se dáte do práce

Víte o tom, že abyste zbourali budovu, která byla stavěna na základě stavebního povolení, musíte mít povolení od stavebního úřadu? Ten vám vydá potřebný demoliční výměr s platností jednoho roku. Po tuto dobu můžete pracovat na odstranění již nežádoucí stavby. Nikdy se do prací nepouštějte, aniž byste tento důležitý dokument měli vyřízený, vystavujete se totiž vysoké pokutě.

Demoliční firma nebo svépomocí?

Zda se do demolice pustíte sami, nebo dáte přednost specializované firmě, je čistě na vás. Samozřejmě profesionální firmy vám zajistí skvělý výsledek prací, aniž by ohrozily zdraví lidí a hodnotu majetku v okolí stavby. Dále si také můžete vybrat, zda se do odklízení stavební suti, kterou jste jako majitel pozemku povinni odvést na příslušnou skládku, pustíte sami, nebo se raději spolehnete na demoliční firmu.

Pozor na azbest

Největším strašákem všech starých staveb bývá přítomnost zdraví škodlivého azbestu ve stavbě. Ten je často ukrytý například ve zdech starých domů. Vyskytuje se ale také v izolačních šňůrách, rourách nebo v hmotách, které se používaly k nástřiku. Azbest se může vyskytovat uvnitř i vně budovy. Když se zjistí, že budova obsahuje azbest, bude vždy potřeba ji zlikvidovat v souladu se zákonem pomocí specializované firmy. Ta následně dokáže zajistit správnou likvidaci nebezpečné stavební suti.

Během likvidace domu se dále setkáte s povinností třídit vzniklý suťový materiál. Na jinou skládku povezete dřevo, jinde zase stavební materiál, kovy, sklo, keramiku, plasty, izolační materiál nebo sádrokarton. Při úklidu sutě se stane, že můžete narazit na nebezpečný materiál, jako jsou rozpouštědla nebo barvy a laky. Zde je opět nutné je odvést na příslušnou skládku.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Stavby - demolice a bourání s.r.o.,  Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky