blog

Než začnete stavět nemovitost

21.6.2022

Přejete si bydlet ve vlastním a už se nemůžete dočkat, až budete zalévat květiny na své vlastní zahrádce? Tyto skutečnosti zkontrolujte ještě před tím, než začnete stavět.

Splněný sen o vlastním bydlení

Mít vlastní hnízdo si přeje každý z nás. Vlastní bydlení nabízí svobodu, kterou jinde nenajdete. Než se pustíte do stavebních prací, zjistěte si, jaké jsou možnosti koupě pozemku. Někdy se dokonce více vyplácí pozemek se stavbou, kterou čeká demolice než předražená parcela o několik kilometrů vzdálená jinému místu. Vždy si vypočítejte konečnou cenu jednotlivých řešení.

Jak velký projekt je v rámci rozpočtu v pořádku

Když si budete vybírat z nabídky domů, které vám mohou jednotlivé společnosti postavit, vždy si uvědomte, zda je to skutečně rozměrově nutné. Budete opravdu využívat tak rozlehlý prostor? Nebo se raději poohlédnete po něčem skromnějším? V současné době se počítá každý metr čtvereční, který ušetříte. Vždy volte jen takové projekty, které budete moci dobře splácet.

Počítejte s úřednickou přestávkou

Vybrali jste si stavební pozemek i projekt domu. Nyní je potřeba se smířit s faktem, že úředníci nedodrží stanovenou lhůtu 60 dnů pro udělení stavebního povolení. To trvá několik měsíců, někdy i rok. Záleží na tom, jak moc složitý je projekt, který si pro sebe přejete.

Předávací kalendář

Než budete stavět, u stavební firmy si zjistěte podrobnosti týkající se předávacího kalendáře. Postupné předávání částí stavby je totiž nutné pro uvolňování hypotečního úvěru. Termín začátku stavby i termín jejího dokončení mohou mít vliv na celkové podmínky vašeho hypotečního úvěru.

Stavební dozor?

Budete si přát stavební dozor? Pro mnoho projektů je nezávislé oko nezúčastněné osoby klíčové. Ze zákona ale stavební dozor potřebujete jen v tom případě, kdy budete stavbu stavět svépomocí.
Než začnete stavět, dobře si promyslete všechny finanční a konstrukční možnosti.

Zpět na stránku blog

na začátek stránky