blog

Jak ušetřit na demolici objektu?

24.5.2022

Představíte si pod pojmem "demolice" jen nekonečné bourací práce, hromadu suti, zdlouhavé vyjednávání s úřady a obrovské finanční náklady? Z velké části máte pravdu, avšak i na demolici se dá výrazně ušetřit, aniž byste se vystavovali riziku postihu. Cesta za vaším vysněným pozemkem a novostavbou pak bude mnohem příjemnější.

Cena se nedá přesně určit

O ceně demolice rozhoduje hned několik faktorů. Pochopitelně je tím nejdůležitějším velikost bouraného objektu, což je zároveň aspekt, který nejsme schopní ovlivnit. Některé starší stavby obsahují azbest, jehož likvidaci musí provést specializovaná firma, čímž náklady rovněž vzrostou. Proto se přesná cena demolice odhaduje jen těžko.
Při vybírání firmy, která bude provádět demoliční práce, zkuste najít takovou, která vlastní recyklační dvůr a kompostárnu. Některé demoliční firmy získaný materiál třídí, upravují a nachází pro něj další využití, případně ho přeprodávají dalším zájemcům. Staré trámy a kvalitní dřevěné desky ze stropů se ostatně můžete pokusit prodat i sami. Pokud bude firma sídlit blízko parcely, kde budou práce probíhat, je to pro vás další výhoda.

S těžkou technikou ušetříte

Bourací a zemní práce jsou podstatně levnější, pokud je provádí těžká technika. V případě ručního rozebírání se cena navýší asi o polovinu. Pokud plánujete na místě postavit nový objekt, najměte si nezávislý stavební dozor, který vám poradí, jaké části je možné zachovat a využít při další stavbě. Demolice prováděné specializovanou firmou se obvykle pohybují v řádu stovek tisíc.
Za určitých okolností můžete objekt bourat i svépomocí a vytěžit tak maximum z rozebraných materiálů. Někdy se vyplatí nabídnout kvalitní součásti za odvoz. Zbavíte se "odpadu" a ušetříte za likvidaci. Suť pak můžete odvézt na sběrné dvory nebo skládky. Cenné může být kvalitní dřevo, střešní krytina a očištěné cihly, ale také kování oken a dveří. Spoustu materiálu můžete využít při stavbě nového objektu.

Zpět na stránku blog

na začátek stránky