blog

Co je to demolice?

12.7.2019

Zdědili jste dům, který má špatné základy, a ještě horší rozvody elektřiny? Koupili jste pozemek s trouchnivějícím domem, místo kterého chcete postavit dům vlastní, krásnější, modernější a se skvělým dispozičním řešením? Možná hledáte firmu zaměřující se na demolice, ale co to demolice vlastně je?

I když si každý člověk při demoličních pracích představí zbourání budovy, přesnou definici zná jen málokdo. Pokud hovoříme o demolici, hovoříme o opaku konstrukce, a sice o bourání budov či jiných staveb. Bourání je prováděno buď mechanizací, nebo postupným rozebráním. Jedná se o poměrně snadný proces, k němuž je zapotřebí bagr nebo buldozer. Samozřejmě lze využít i jiné demoliční náčiní, jako je třeba demoliční koule, jež se rozhoupává směrem k bočním stranám budovy. V porovnání s bagry či výbušninami jsou demoliční koule poměrně pomalé a proces demolice se tak značně prodlužuje.

Co dalšího se může použít k demolici?

Bagry, výbušniny, koule nebo buldozery – to už je obsáhlý seznam strojů a nástrojů, jež se při demolici používají. Kupodivu se seznamem ještě nejsme u konce. Bourání může probíhat i za pomoci technologií řezání plamenem (čili se využívá řezání kyslíkem). To je účinný způsob zbourání hlavně velkých ocelových staveb či staveb s kovovým skeletem.

Vozovky nebo chodníky se bourají s pomocí pneumatických kladiv, hojně se využívají i sbíječky, které však nadělají hromadu hluku.

Co k demolici potřebujete?

Demolice není činnost, kterou lze provést hned po tom, co vám myšlenka na ni přistane v hlavě. Aby mohlo dojít k legálnímu odstranění stavby, musí se získat takzvaný demoliční výměr, což je dokument povolující zbourání stavby. Mimo jiné jen s ním dojde k výmazu nemovitosti z katastru nemovitostí. Nesmíme zapomenout ani na projekt k demolici, jenž je taktéž třeba vypracovat a jenž je taky potřebný pro demolici.

Zpět na stránku blog

na začátek stránky